Představte si, že umřete v boji. Jenže vás nedostali kraboidní lidožravci zvaní Pradoři, ale torpédoborec, který vám měl pomoct! Jenže místo toho vaši pozici s gustem vybombardoval, protože jeho umělá inteligence Penny Royal prostě přehodila výhybku u pár koleček ve svém mozečku. Takže když vás po staletích mocnosti Řádu oživí a vy zjistíte, že ta strojová mrcha pořád žije, vydáte se logicky na cestu pomsty…

Neal Asher je fajn týpek – knihy seká spolehlivě jako Baťa a na rozdíl od velkého Zlíňáka tím baví stovky tisíc fanoušků po celém světě. U nás si na jeho lokálního baťa dealera hrají v Polarisu, a tak se rok co rok můžete pokochat brožovanou knihou s nezaměnitelným vizuálem ze světa, kde lidstvu vládnou umělé inteligence – které jsou někdy necitelné, někdy mimo hranice chápání, někdy šílené… a jindy zase dada. Nu a někdy tohle všechno dohromady. Lidstvo v Asherově světě hraje až čtvrté housle – a to přesto, že se snaží. Jak moc se snaží, to v Temné inteligenci po dvaceti stranách ve scéně sexu s dámou, co se tak trochu nechala předělat na kočku. To chcete. Mňau.

No, ale jak jsme napsali – čtvrté housle. Kdo má notičky pro ty další? Umělé inteligence jsem si už naťukli, Asher má rád hlavně bojové roboty, kterým více či méně hráblo (z pár už udělal hrdiny svých předchozích knih), ale Penny… Penny je prostě zlatíčko. Občas své oběti jen tak anihiluje, jindy jejich molekulární strukturu propojí s předměty nebo podlahou… a někdy je opravdu kurevsky kreativní. Třeba když jednu mafiánskou mrchu pomalu přetváří v kapucína. A pradorského kapitána zase v člověka…

Abyste pochopili, proč je to tak skvělé, musíte se seznámit s kapucíny a Pradory. Pradoři jsou ultimátní padouši Asherova světa. Připomínají kraby, žerou lidi a jejich zbraně se jmenují třeba… probíječky. A občas lidem vyvrtají páteř a nasadí jim tzv. otročí implantát. Jo a taky maj super rodinné vztahy. Dospělý jedinec vládne pevným klepetem svým třetidětem (v podstatě kanónfutr), druhodětem (pořád kanónfutr) a prvodětem (překvapení, kanónfutr, ale brutálně nebezpečnej), jejichž mozek občas voperuje do strojů a občas je jen tak sežere celé. Jo, a mimochodem, Pradoři jsou paranoici. Prostě super kámoši, když chcete s někým vést genocidní válku (což Řád tedy vedl, než nakonec dospěly obě strany ke křehkému příměří) – o jejímž začátku mimochodem vypráví útlý román Pradorský měsíc, vřele doporučujeme!

No a kapucíni… Asher miluje monstra. A ano, Pradoři v jeho pojetí monstra nejsou. V porovnání s těmi nejlepšími Asherovými výplody to jsou vlastně trochu hlučnější sousedé, ke kterým byste na večeři nezašli, ale antrax do schránky jim taky nenasypete. Takže se určitě na ty pravá monstra těšíte, že? Asher občas vystaví celý román jako záminku pro popis monster. Tvorů, co maj zuby, chapadla, pařáty, kladou vajíčka do živých lidí, stahují lidi z kůže nebo je vykosťují, ovládají je… prostě je s nima sranda. A kapucíni jsou i v téhle tvrdé konkurenci jedničky.

Takže příběh, kde se pomstou posedlý voják rozhodne ochcat gangsterku, která se v jednoho mění, zatímco polidštěný Prador ve svém podmořském doupěti dumá, jak se vyrovnat s lidskými myšlenkami pod krabím krunýřem, zatímco se ve vesmíru vnáší Penny, do níž nikdo nevidí, a mocnosti Řádu si řekli „hej, tohle bude sranda, nahodíme elektronický popcorn a dáme si obvody v klidu na stůl“, je prostě jedna velká zábavná jízda plná obskurní imaginace, krvavé akce a notně černého humoru. A občas taky překvapivě hlubokých emocí – i když je pravda, že většinu z nich generují hororové scény popisující to, co byli schopni Pradoři a kapucíni udělat lidem.

Temná inteligence je román, kterým Asher otevírá novou trilogii ze světa Řádu – a i když je tedy fajn, když znáte aspoň některé jeho starší tituly (především Technika, v němž se řeší původ kapucínů a Penny si v něm hraje na zlého… no, spíš na sadistického policajta), není to nutné, abyste se královsky bavili. Asher má svůj standard, pod který nejde, dokáže svižně vyprávět a gradovat tempo, představivost (hlavně v krvavých odstínech) má špičkovou a tím, že svět Řádu dělí do několika vnitřních cyklů (podobně jako Pratchett Zeměplochu), brání vyčerpání potenciálu, který tento svět má.¨

Takže pokud jste se ještě s Nealem a jeho potvoráky všeho druhu neseznámili, rady máte ideální příležitost. Nebudete litovat.

Neal Asher: Temná inteligence

Obálka: Jon Sullivan

Překlad: Marek Hrnčíř

Vydavatelství: Polaris, Frenštát pod Radhoštěm 2017

Počet stran: Stran 360

Cena:  369  Kč

[review]